Starosta Powiatowy w Radomiu

  • Kreishauptmann Radom Land
  • Radom County Governor
Identifier
208
Language of Description
Polish
Dates
1939 - 1944
Level of Description
Collection
Languages
  • German
  • Polish
Scripts
  • Latin
Source
EHRI

Extent and Medium

99 files

Biographical History

Zasady funkcjonowania administracji niemieckiej okupowanych polskich terenów normowało kilka zarządzeń wydanych przez Niemców w latach 1939 - 1943. Obszar Generalnego Gubernatorstwa został podzielony na dystrykty, te z kolei na powiaty i gminy. Powiat radomski stanowił jeden z dziesięciu powiatów dystryktu Radom. Administracje szczebla powiatowego reprezentował jednoosobowy starosta. Podlegał on bezpośrednio szefowi dystryktu (od 1941 r. zwanego gubernatorem). Organem, urzędem wykonawczym było starostwo. Na terenie powiatu radomskiego w X 1939 r. Niemcy utworzyli dodatkowo w Kozienicach Komisariat Wiejski. Schemat organizacyjny powiatowych władz w GG został określony zarządzeniem z 18 IV 1941 r., uzupełniany do 1943 r. Zgodnie z tymi przepisami władze powiatowe dzieliły się na cztery piony, określone dużymi literami alfabetu od A do D. Starosta i starostwo tworzyły pion A i B. W ramach pionu B (starostwo) umieszczono komórki strukturalne - urzędy (od I do VII). Zakończenie działalności urzędu nastąpiło 17 I 1945 r. wraz z ostatecznym opuszczeniem Radomia przez okupacyjne władze.

Scope and Content

W skład zespołu wchodzą akta:

  1. Urząd Spraw Wewnętrznych (m.in. wytyczne w sprawie polityki administracyjnej w GG, schematy organizacyjne władz nadrzędnych, dane o zniemczeniu nazw miejscowości i ulic, raporty, dane dotyczące przesiedleń ludności polskiej i żydowskiej, sytuacji polityczno - społecznej w powiecie, akta do dziejów ludności niemieckiej polskiego pochodzenia, dane o działalności polskich organizacji opiekuńczych.); sygn. 1-34.
  2. Urząd do Spraw Policyjnych (m.in. dane o organizacji władz policyjnych, materiały dotyczące zabezpieczenia polskiej ewidencji, doniesienia o napadach na urzędy); sygn. 35-44.
  3. Urząd Gospodarki z Powiernictwem (materiały dotyczące koncesji na wyszynk alkoholu i strat spowodowanych kradzieżami czy pożarami); sygn. 45-46.
  4. Urząd Wyżywienia i Rolnictwa (m.in. instrukcje gospodarcze, informacje o obozie pracy w Jedlance oraz zatrudnieniu przy budowie linii kolejowej w Trablicach.); sygn. 47-77.
  5. Urząd Inspekcji Ziemskiej (m.in. przepisy ogólne i wykonawcze, akta indywidualnego obrotu ziemią, spisy majątków ziemskich); sygn. 78-94.
  6. Urząd Szkolny (ankiety i sprawozdania organizacyjne szkół powszechnych, okresowe wykazy zatrudnionych w szkołach polskich, spis książek skonfiskowanych.); sygn. 95-99.

Archivist Note

Selected by Agnieszka Wasiak from database SEZAM.

Rules and Conventions

EHRI Guidelines for Description v.1.0