Akta miasta Sochaczewa

  • Files of the town of Sochaczew
Identifier
90
Language of Description
English
Dates
1845 - 1950
Level of Description
Collection
Languages
  • German
  • Polish
  • Russian
Scripts
  • Cyrillic
  • Latin
Source
EHRI

Extent and Medium

492 files

Scope and Content

The collection contains i.a. documents of Sochaczew city governor’s office, including lists of shops owned by Jews; ordinances from the period of the occupation concerning or affecting Jews, including some concerning the establishment of a Jewish quarter in January 1941; correspondence of the Judenrat concerning forced labour and food ration cards; lists of Jews by labour details.

Archivist Note

Entry selected by Michał Czajka from the book by Alina Skibińska, "Guide to the Sources on the Holocaust in Occupied Poland"

Rules and Conventions

EHRI Guidelines for Description v.1.0

Akta miasta Sochaczewa

  • Files of the town of Sochaczew
Identifier
90
Language of Description
Polish
Dates
1845 - 1950
Level of Description
Collection
Languages
  • German
  • Polish
  • Russian
Scripts
  • Cyrillic
  • Latin
Source
EHRI

Extent and Medium

492 files

Biographical History

Dokumenty z XIII wieku informują o istnieniu w Sochaczewie grodu i kościołów. Dnia 25 VII 1368 roku, książe mazowiecki Siemowit III wystawił dokument, w którym Sochaczew występuje jako miasto na prawie niemieckim. Jak wynika z tego dokumentu, lokacja Sochaczewa musiała nastąpić wcześniej. Rok 1434 przyniósł potwierdzenie praw miejskich Sochaczewa. 15.XII. 1434 książe Siemowit V nadał dla Sochaczewa przywilejokreslający wysokość czynszu z włók miejskich oraz opłat świętomarskich z domów, rzemiosła i karczem. Po śmierci Władysława II księcia mazowieckiego , Kazimierz Jagiellończyk przywilejem wydanym 4. II 1476 roku, wcielił Księstwo Mazowieckie wraz z Sochaczewem do Królestwa Polskiego. Miasto otrzymało takie same prawa i przywileje, jakim cieszyły się inne miasta królewskie. Stan gospodarczy Sochaczewa w XV i XVI wieku przedstawiał się korzystnie. Rozbiory Rzeczypospolitej gruntownie zmieniły warunki w jakich znalazły się miasta. W 1793 roku Sochaczew zajęli prusacy. Ludność Sochaczewa liczyła 1152 mieszkańców, w tym 997 Żydów. Ziemia Sochaczewska i Sochaczew stały się terenem działań wojennych. Miasto było ważnym punktem z systemie obronnym Warszawy. W 1817 roku powiat sochaczewski zamieniony został na obwód sochaczewski z siedzibą władz w Łowiczu, obejmujący dwa powiaty: sochaczewski i łowicki. Powiat sochaczewski został ponownie utworzony w 1867 roku. Podczas działań wojennych w latach 1914-1918 w rejonie Bzury, zostało zniszczonych ok.. 90% zabudowy Sochaczewa. Na terenie miasta funkcjonowały dwa młyny zbożowe i kaszarnia oraz drobne warsztaty rzemieślnicze. W mieście była jedna miejska 6-klasowa szkoła powszechna oraz szpital na 200 łóżek. Na mocy dekretu o samorządzie miejskim z 4. II 1919 roku w latach 1919-1939 organami samorządu miejskiego były rada miejska i magistrat / od 1933 zarząd miejski/. W 1939 roku weszło w życie zrządzenie Nr 10 Kreishauptmana des Kreises Sochaczew-Błonie o połączeniu części powiatu sochaczewskiego z powiatem błońskim. Siedzibą Starostwa został Sochaczew, zaś w Grodzisku Mazowieckim i Żyrardowie zostały utworzone Wydziały Powiatowe. W 1940 roku utworzono w Sochaczewie getto żydowskie. Miasto w wyniku działań wojennych zostało wyludnione i zrujnowane w ok. 45%. W roku 1945 Sochaczew zamieszkiwało niespełna 10 tyś osób. Dekret PKWN z 23. XI. 1944 roku o organizacji i zakresie samorządu terytorialnego stwierdza, że organem wykonawczym miejskiej rady narodowej, jest zarząd miejski. W lutym 1945 powstała Powiatowa Rada Narodowa w Sochaczewie. Na mocy ustawy z dnia 20.III. 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej, Zarząd Miejski w Sochaczewie został zlikwidowany, a wszystkie jego zdania i funkcje przejęło Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Sochaczewie

Scope and Content

Rachunek Kassy Ekonomicznej, akta dot. budowy szpitala, księgi protokołów Rady Miejskiej, protokoły z posiedzeń Magistratu, protokoły Komisji, spisy wyborców oraz członków Rady Miejskiej i Magistratu, budżety, księgi wpływów i wydatków budżetowych, księgi podatkowe, wykazy i księgi ludności, akta techniczno-budowlane, protokóły z posiedzeń Zarządu Miejskiego, książki meldunkowe, akta personalne pracowników, wykazy osób posiadających gospodarstwa rolne.

Archivist Note

Selected by Agnieszka Wasiak from database SEZAM.

Rules and Conventions

EHRI Guidelines for Description v.1.0