Born, Friedrich

Identifier
000053
Type of Entity
Person

Dates of Existence

10/06/1903

14/01/1963

History

Chief Delegate of the International Committee of the Red Cross of Switzerland in Budapest (Hungary) between May 1944 and March 1945. During the period from May 1944 to January 1945, Born issued thousands of Red Cross letters of protection (Schutzbriefe) to Jews. He put over 60 Jewish institutions under Red Cross protection and housed over 7,000 Jewish children and orphans. He worked closely with the other neutral diplomatic legations, and set up dozens of Red Cross protected houses. In 1987, Born was designated as Righteous Among the Nations by Yad Vashem (Israel).

Places

  • Langenthal, Switzerland

This description is derived directly from structured data provided to EHRI by a partner institution. This collection holding institution considers this description as an accurate reflection of the archival holdings to which it refers at the moment of data transfer.